Wydarzenia

Edytor

Edytor

Informacja dla SENIORÓW

Szanowni Seniorzy,
 
informujemy, że w związku z apelem o ograniczenie aktywności w przestrzeni publicznej i pozostanie osób starszych w domach istnieje możliwość skorzystania z usług biblioteki poprzez upoważnione przez Państwa osoby. Wystarczy, że skontaktujecie się Państwo z nami telefonicznie: 22 774 21 44 lub za pomocą poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i przekażecie dane osoby, która w Państwa imieniu odwiedzi bibliotekę. Ta osoba może zwrócić książki i wypożyczyć kolejne.
Upoważnione osoby prosimy o zapoznanie się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych dostępną na stronie internetowej biblioteki.

Przypominamy również o możliwości przedłużenia terminu zwrotu książek w celu uniknięcia opłat za nieterminowy zwrot. Prosimy o telefoniczny lub mailowy kontakt w tej sprawie.

Jednocześnie szukamy wolontariuszy, którzy wesprą osoby starsze w tym trudnym czasie i dostarczą im zarezerwowane pozycje książkowe oraz zwrócą w ich imieniu wypożyczone książki. Osoby zainteresowane pomocą dla seniorów prosimy o kontakt mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Mała książka - wielki człowiek

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”.
 
 
Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka.

Zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

NOC bibliotek 2020 - KLIMAT NA CZYTANIE


Przedstawiamy z okazji Nocy Bibliotek poradnik przybliżający świat książki elektronicznej. Według badań firmy Eniro Polska, rynek książek elektronicznych rozwija się dynamicznie, a e-booki i audiobooki zyskują coraz więcej zwolenników. Chcemy przybliżyć w tutorialu historię e-booków oraz zaprezentować miejsca w sieci, które zapewniają do nich darmowy dostęp. 

Zapraszamy Państwa na poradnik online dla początkujących (ale nie tylko!) prowadzony przez Panią Martę Dzienkiewicz Marta Dzienkiewicz, infobrokera, twórcę bloga Sztuka szukania, autorkę książki „Pionierzy czyli poczet bardzo pracowitych Polaków”.

Czy wiecie, że e-książki są eko: ograniczają popyt na papier, używając czytnika przyczyniamy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, do produkcji czytników zużywana jest nieporównywalnie mniejsza ilość energii, niż do książek tradycyjnych. Jedno ładowanie czytnika wystarcza nawet na miesiąc. Co więcej, badania pokazują, że dwutlenek węgla wytworzony przez cały okres użytkowania czytnika zostaje zniwelowany już po jednym roku. Co za tym idzie, korzystając z urządzenia przez kolejne lata, nie tylko oszczędzamy energię, ale także oszczędzamy jej użycie do innych, ważniejszych dla środowiska celów.

Może warto więc poznać świat e-booków. Zapraszamy do oglądania tutorialu.

Klimat na czytanie... ebooków  
poradnik online dla początkujących

 
Jaka jest historia e-booków? Gdzie szukać miejsc, które zapewniają do nich darmowy dostęp? Jaka jest najnowocześniejsza biblioteka cyfrowa w Polsce? Jak szukać aby znaleźć? Co kryją cyfrowe skarbnice wiedzy? Jak je wyszukiwać i jak efektywnie z nich korzystać? W tegorocznej edycji Nocy Bibliotek będziemy oświetlać Wam różne miejsca w internecie i odpowiemy na wszystkie powyższe pytania i jeszcze więcej! Zapraszamy Państwa na poradnik online dla początkujących (ale nie tylko!) prowadzony przez Panią Martę Dzienkiewicz, infobrokera, twórcę bloga „Sztuka szukania”, autorkę książki ,,Pionierzy czyli poczet bardzo pracowitych Polaków”.        
 
Jesteście zainteresowani? Jeśli tak, zapraszamy Państwa już dziś na profil fb naszej biblioteki 10.10.2020 o godzinie 10:00. (Poradnik będzie dostępny również w kolejnych dniach)
Zapraszamy! Chodźcie z nami i wspólnie stwórzmy sobie ,,Klimat na…czytanie e-booków"!
 

Deklaracja dostępności

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biblioteki Powiatowej w Legionowie.
 • Data publikacji strony internetowej: 2015-08-01
 • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-01

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.


Treści niedostępne
 • Treści w plikach pdf w postaci bitmapy.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
 • Deklarację sporządzono dnia: 2020-09-22
 • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2020-09-22
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.


Informacje zwrotne i dane kontaktowe
 • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Ewa Listkowska.
 • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Telefon: 227742144
Każdy ma prawo:
 • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
 • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
 • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
 • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.


Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
 • Organ nadzorujący: Dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie
 • Adres: ul. Sowińskiego 15
  05-120 Legionowo
 • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Telefon: 227742144
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.


Dostępność architektoniczna

Siedziba Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie
ul. Józefa Sowińskiego 15
05-120 Legionowo

W budynku znajduje się siedziba Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna (prowadzona przez PIK).

Do budynku prowadzą dwa wejścia. Wejście główne od ulicy Józefa Sowińskiego oraz wejście dla pracowników od strony bloku nr 13.

Do obu wejść prowadzą stopnie. Przy wejściu głównym znajdują się poręcze oraz zabezpieczenia antypoślizgowe na stopniach. Przy wejściu tylnym znajduje się poręcz oraz zabezpieczenia antypoślizgowe na stopniach.

Brak podjazdu oraz platformy dla wózków.

Drzwi wejściowe zarówno wejścia głównego, jak i bocznego posiadają minimalne wymiary skrajni potrzebne do poruszania się osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, wózku inwalidzkim o napędzie mechanicznym, osoby poruszającej się z białą laską, poruszającej się przy pomocy dwóch kul, przy pomocy balkonika lub przy pomocy laski.

Budynek jest parterowy. Poddasze nie jest użytkowane. Piwnica wykorzystywana jest jako magazyn.

Po wejściu do budynku przechodzi się przez korytarz w którym, po lewej stronie, umieszczone są tablice informacyjne. Po przejściu około 4 metrów dochodzi się do drugiego korytarza, będącego osią budynku. Skręcając w lewo, po około 3 metrach dochodzimy do rozwidlenia. Po lewej stronie znajduje się pokój z księgozbiorem popularnonaukowym, po prawej stronie zlokalizowane jest biuro. Idąc na wprost  dochodzimy do wypożyczalni. Po prawej stronie znajdują się dwa punkty obsługi Czytelników. Po lewej stronie stoją regały z księgozbiorem. Idąc na wprost dochodzimy do czytelni w której znajduje się stół z krzesłami oraz stanowisko komputerowe.

Na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami pracownik wychodzi przed budynek i pomaga w wejściu do obiektu.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Nie ma również możliwości skorzystania z pomocy tłumacza język migowego.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Wyznaczone miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się w odległości 70 metrów od siedziby Powiatowej Instytucji Kultury (przy ulicy Józefa Sowińskiego).

Obok siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie znajdują się przystanki autobusowe obsługujące linie: 723, 736 oraz L-8.
 
 
 • Dział: O nas
 • 0
Subskrybuj to źródło RSS