Edytor

Edytor

Dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

W 2021 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotę 7 500 zł na realizację zadania "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1 - Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0"

Kapelusz opowieści - nasza Biblioteka wśród laureatów konkursu

Uwaga, chwalimy się! :)
Nasza Biblioteka znalazła się w gronie zwycięzców konkursu "Kapeluszowe opowieści", zorganizowanego przez Lustro Biblioteki.
W nagrodę otrzymaliśmy zestaw dwóch książek „Kapelusz opowieści” i „Kociołek opowieści” ufundowanych przez Wydawnictwo Harper Collins. 

Nagrodę przyniósł nam Szop i historia, którą prezentujemy poniżej:
"KapeluSZOPoWIEści to nic innego, jak SZOP, który bardzo dużo WIE. W jego umaszczeniu można zobaczyć niemalże wszystkie kolory tęczy, tylko wokół oczu jego sierść zachowała kolor czarny, podobnie jak u szopa pracza – jego gatunkowego krewnego. SZOP, który bardzo dużo WIE (powtarzam - bardzo dużo, ponieważ nikt nie wie wszystkiego), zawsze nosi na swoich plecach kolorowy plecak. Podobnie jak SZOP, również jego plecak nie jest zwyczajnym plecakiem. Otóż, SZOP magazynuje w nim odwagę, ciepło, które kiedyś dawno dawno temu wziął z pieca kaflowego od jakichś miłych ludzi, wszelkie inności od różnych stworzeń, które spotkał na swojej drodze i które bardzo mu się wówczas spodobały, swoje i innych radości, wrażliwości na przyrodę i inne zwierzęta, kilka łezek, które uronił patrząc na piękno, księgę dobrych słów, której literki brzęczą przy każdym ruchu SZOPA i wiele innych różności, których nie sposób tutaj wymienić. Jest ich tak dużo, że magiczny plecak SZOPA rośnie co rok wzdłuż i wszerz o dokładnie 5 cm, by pomieścić nowe szopowe znaleziska. I tak oto SZOP, który bardzo dużo WIE, przemierza świat ze swoich plecakiem i nigdy, przenigdy nie widziano go bez niego. A kiedy zakłada swój błękitny kapelusz, otwiera plecak i wydobywa z niego wszystkie skarby, snując barwne opowieści ze swoich wędrówek. Udało nam się zrobić zdjęcie SZOPOWI, kiedy wchodził do naszej biblioteki trzymając w łapkach swój magiczny kapelusz."

Szopa wysłuchała Milena Kordalska, jego postać zmaterializowała Monika Mikulska, a całość uwieczniła Małgorzata Piekutowska.
 

NOC bibliotek - MOC książki

Już 9 października (sobota) kolejna Noc Bibliotek, tym razem pod hasłem Czytanie wzmacnia.

 
Powyżej publikujemy materiał filmowy autorstwa dr Wandy Matras-Mastalerz o mocy książki, jej znaczeniu terapeutycznym i roli dla zdrowia psychicznego, o jej wykorzystywaniu do zmniejszania stresu, eliminowania poczucia osamotnienia i wykluczenia - szczególnie podczas pandemii.

dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka  kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.  Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.

KONKURS na karykaturę Pani Dulskiej


Gdy wyobrażacie sobie panią Anielę Dulską z dramatu "Moralność pani Dulskiej”, to jak ona wygląda w Waszej imaginacji? Czy jest "nalana tłuszczem i nalana teoriami”,  jak mawiał jej syn Zbyszko? A może ma ręce tak dłuuugie i silne, żeby móc efektywniej świat rozbijać łokciami? Jak może uzewnętrzniać się obłuda i antypatia? Jak wyobrażacie sobie "kołtuńską estetykę” pani Dulskiej?

W ramach zbliżającego się Narodowego Czytania lektury "Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ogłaszamy konkurs plastyczny na karykaturę tytułowej pani Anieli Dulskiej. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół średnich oraz osób dorosłych. Prace należy dostarczać osobiście na adres: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie, ul. Sowińskiego 15 w godzinach pracy biblioteki:
Poniedziałek: 12:00-19:00
Wtorek: 10:00-16:00
Środa: 12:00-19:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 10:00-16:00
lub przesłać skan pracy drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10.09.21r. Prace muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem. Należy również podać wiek i numer telefonu do kontaktu. W przypadku udziału osób nieletnich należy dołączyć zgodę na udział w konkursie rodzica/opiekuna.
 
Autorów prac prosimy o zapoznanie się klauzulą informacyjną: pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo. Biorąc udział w konkursie pozwalacie nam przetwarzać swoje dane, a także wyrażacie zgodę na publikację nadesłanej pracy oraz oświadczacie, że jesteście jej autorami.  
 
Subskrybuj to źródło RSS